Genel Sanat Yönetmeni

genel_sanat_yonetmeni

    1961 Sivas doğumluyum. Müzik hayatıma doğuştan başladım.Küçük yaşta saz çalmaya başlayarak,okul sıralarında ritim çaldım.Daha sonraki yıllarda İstanbul’a giderek orda müzisyen kişilerle tanışarak kendimi geliştirdim.Her türlü müziği dinleyerek,kendi yeteneğim ile çeşitli müzik aletleri çalmayı öğrendim.Daha sonra Sivas’ta Halk eğitim merkezi klasik Türk müziği bölümünde mızraplı tambur ,kudüm ve ritim sazlarını icra ettim.1981 yılında askerlik görevimi bando komutanlığında müzisyen olarak yaptım.Burada musiki ilmini geliştirdim.Askerlikten sonra tekrar halk eğitim merkezine devam ederek,çeşitli konserlere katıldım.1986 yılında belediye konservatuarı Türk Sanat müziği bölümünde göreve başladım.Seneler sonra bölüm başkanlığına getirilerek, nota,makam,usul,repertuar bestekarlarının hayatı saz tanıtımı gibi dersler verdim.Geleneğimiz olan halk oyunlarına düzenlemeli müzik yazdım.Ezan ve makam dersleri verdim.Gençlik merkezinde 12-24 yaş arası öğrencilere nota ve şam dersi verdim.Burada yetişen öğrencileri değişik yerlerde yarışmalara iştirak ettirdim.Öğrencilere Kanun,ud,tambur,yaylı tambur,keman ve ritim dersleri verdim.Kursu bitiren öğrencilerim şehrin muhtelif yerlerinde müzik öğretmeni olarak gurur kaynağım olmuşlardır.

    Geçmiş yıllarda müzikle uğraşan kişileri ayıplarlardı. Müzikle uğraşan kişi çaldığı ensturmanı rahatça taşıyamaz, selamını bile almazlardı. Fakat günümüzde artık tam tersi olup, aileler küçük yaştan itibaren çocuklarını müzik alanına yönlendiriyorlar.Müzisyenliğin Allah vergisi olduğunun düşüncesi içerisindeyim. Bu yüzden müzikle uğraşan arkadaşlarımızın kesinlikle kötü yönde kullanmayıp,iyi yönde kullanıp doğruya hizmet etmeleri arzusu içerisindeyim. Şu an da Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği Genel Sanat Yönetmenliği görevini yapmakta olup, Tasavvuf Müziği ve Mevlevi Ayinleri çalışmaları yapmaktayız. Şu ana kadar bir çok yurt içi ve Yurt dışı konserleri icra ettik. Bundan sonrada inşallah ekibimizle daha güzel, aslına uygun şekilde programlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Mustafa AKPINAR
Sivas Belediyesi Türk Sanat Müziği Bölüm Başkanı

  Binlerce insan vardır ki müzikle uğraşırlarda ondaki gerçeğe ulaşamazlar. Ahlak anlamının yüce delilleri her sanatta olduğu gibi müzik sanatında da temeldir. Betine Brentano

 Fenalıkların Ahlaksızlıkların en büyüğü bilmediği bir sanatı biliyor gibi göstererek yapmaya kalkışmaktır. Nopoleon